RXR-YC25000BD Explosionssäker brandbekämpningsrobot för rökutsug och spaningsdetektering
Kort beskrivning:
Produktinformation
Produktetiketter
Produktöversikt
Tillämpningsområde
Brandräddning i stora petroleum- och kemiföretag
Det finns brandfarlig gas, vätskeläckage och explosionsrisk i räddningsmiljön.
Räddning i miljöer med rök, giftiga och skadliga gaser
Behöver nära brandbekämpning och personal nära miljön som är benägen att rädda skadade
Produktegenskaper
1.★ Rökanvändning
2. Detektering av ★ giftiga och skadliga gaser
8 gaser och 2 miljöparametrar
3.★ dragkraft: N 6500
4.★ Åtkomst till Robot Network Cloud Platform
Viktiga tekniska indikatorer
4.1 Robotar:
1. Namn: Branddetekteringsrobot
2. Modell: RXR-YC25000BD
7. Ström: Elektriskt, ternärt litiumbatteri
8. Storlek: längd 1964 mm × bredd 1298 mm × höjd 1543 mm (Denna parameter överensstämmer med inspektionsrapporten från National Fire Equipment Quality Supervision and Inspection Center)
9. Styrdiameter: 2130 mm (Denna parameter överensstämmer med inspektionsrapporten från National Fire Equipment Quality Supervision and Inspection Center (CNPC))
10. Vikt: ≤ kg 870
12.★ Dragsträcka: ≥100 m (dra två DN80 fulla vattenbälten))
13. Gånghastighet: 0~1,36 m/s, Steglös hastighetsändring med fjärrkontroll
16. Höjd över huvudet: ≥250 mm (Denna parameter överensstämmer med inspektionsrapporten från National Fire Equipment Quality Supervision and Inspection Center)
17.★ Avstånd från marken: 194 mm (Denna parameter överensstämmer med inspektionsrapporten från National Fire Equipment Quality Supervision and Inspection Center (NCQPC))
18. Sidostabiliseringsvinkel: ≥45°
19. Gångtid: ≥ 2,5 timmar
20. Livstid: ≥10 timmar
22. Videoöverföringsavstånd: 1500 m
28. Kontrollterminal: Handhållen digital integrerad fjärrkontrollterminal
4.2 Robotens rökavgasningssystem:
1. Avgasmaskin: Redel avgasmaskin
2.★ luftvolym: m³/h 25 000
3.★ vinkel: -3~16°
4.★ Rökavgasmaskin CITIC höjd: mm 1210
5. Arbetstryck: 1,0 ~ 1,2 MPa
6. Vattengränssnitt: DN80 japansk snabbplugg
7.★ Körläge: Vattendrift
8.★ maximalt vattenflöde: 620 liter/min
4.3 Robotspaningssystem:
2. Lyfthöjd för ★ explosionssäker lyftplattform: initialhöjd: 1326 mm, lyfthöjd 2133 mm
CH4: VOL 0–100 procent
CO₂: 0–1000 ppm
H2S: 0–100 ppm
CL2: 0–1000 ppm
NH3: 0–100 ppm
O2: 0–30 % O2
H2: 0–1000 ppm
Temperaturområde: -25°C till 60°CC
Luftfuktighetsområde: RH till 90 procent RH 0 procent
4.4 Robotens video- och ljuduppfattning:
3. Kamerapixlar: miljoner HD-bilder, upplösning 1080p, vidvinkel 60°
4.★ Kameraskyddsnivå: IP68
5. Tekniska krav för ljudupptagning: fjärrupptagning av fältljud, lätt att förstå situationen för instängda personer, upptagningsavstånd på 5 meter, frekvensområde 20 Hz~20 kHz, känslighet ≥40 dB
4.5 Konfigurationsparametrar för fjärrkontrollterminal
1. Mått: 410*310*70 mm (Ingen vipphöjd)
2. Totalvikt: 6,5 kg
3. Skärm: inte mindre än 10 tums LCD-skärm med hög ljusstyrka, 3-kanalig videosignalomkoppling
4. Kontrollsystemplattform: operativsystem Windows 7
5. Arbetstimmar: 8 timmar
10. Lyftbrytare för kontrollspaningssystem: Ja, självåterställningspunktbrytare
11. Videobrytare: Ja, självåterställningsbrytare
12. Kontroll av automatisk bogseringsfunktion: Ja, självåterställningspunktbrytare
13. Belysningsstyrningsfunktion: ja, självåterställningsbrytare, PC-självlåsande respons
14. Hjälpverktyg: Axelrem för handhållen fjärrkontroll, mobilt stativ
4.6 Internetfunktioner:
1. GPS-funktion: GPS-position, spår kan efterfrågas
4.7 Övrigt:
★ nödtransportsystem (valfritt): robottransportsläpvagn eller robottransportfordon
Produktkonfiguration
1. Branddetekteringsrobot ×1
2. Handhållen fjärrkontrollterminal ×1
3. Billaddare (54,6 V) × 1 set
4. Fjärrkontrollladdare (19,6 V) × 1 set